6 zalet ściółkowania korą

Kategoria: Porady

Ściółkowanie w ogrodzie to czynność przynosząca wiele ważnych korzyści, szczególnie jeśli robimy to pod odpowiednimi gatunkami roślin. 

Ściółkowanie korą


1.    Ograniczenie dla chwastów

Przed ściółkowaniem danej przestrzeni korą, należy dobrze usunąć chwasty. Można to zrobić mechanicznie lub z pomocą specjalnych środków chwastobójczych. Warstwa kory w dużym stopniu ogranicza wyrastanie kolejnych. Dla lepszego efektu warto wyścielić podłoże agrotkaniną, która zdecydowanie utrudni dalszemu rozwojowi chwastów. 


2.    Dekoracja ogrodu


Wykorzystanie kory sosnowej w ogrodzie wpływa na jego estetykę, tworząc naturalnie wyglądające obszary i doskonałe tło dla roślin. Idealne sprawdzi się na rabatach kwiatowych, skalniakach, a także jako wypełnienie donic umieszczonych na tarasie. Do celów dekoracyjnych najczęściej sięgamy po frakcję grubej kory, którą zazwyczaj łączymy z opcją o średniej wielkości. 


3.    Ochrona przed utratą wody


Ważną zaletą ściółkowania jest ochrona przed szybką utratą wody i wysychaniem podłoża. Tak „otoczone” rośliny nie wymagają częstego podlewania. Nie każdy wie, że warto stosować korę także w doniczkach i pojemnikach umieszczonych na tarasach i balkonach. Jej obecność chroni przed nadmiernym nagrzewaniem ziemi, zmniejszając ryzyko szybkiego więdnięcia roślin szczególnie wrażliwych na brak wody. 
Nawet rozkładanie kory i jej powolne zanikanie wpływa korzystnie na gospodarkę wodną. Wzbogacanie gleby w próchnicę skutkuje lepszym magazynowaniem wody. 


4.    Wzbogacenie ziemi


Kora w ogrodzie ulega rozkładowi, czyli powoli i stopniowo zanika – jest to w pełni naturalnym zjawiskiem. Wynikiem tego procesu jest cenna i wartościowa dla ziemi próchnica. 
Kora sama w sobie jest uboga w składniki pokarmowe tj. azot, fosfor i potas, ale w 90% składa się substancji organicznych.  To z nich tworzy się próchnica. Jej obecność w glebie zwiększa przyswajalność składników z dostarczanych nawozów. Taka ziemia lepiej magazynuje wodę i zatrzymuje cenne składniki pokarmowe. Próchnica zapewnia bardzo korzystne środowisko dla dżdżownic, które doskonale użyźniają i spulchniają podłoże. 


5.    Regulacja pH


Kora iglasta posiada w większości przypadków kwaśny odczyn, co ma kluczowe znaczenie podczas ściółkowania roślin kwaśnolubnych. Wśród nich znajdują się m.in.: azalie, borówki, magnolie, różaneczniki, wrzosy, wrzośce, żurawina. 
Z tego powodu kora stanowi wielokrotnie element składowy specjalistycznych i dedykowanych podłoży. Spełnia zatem ważną rolę w prawidłowym ukorzenianiu roślin i przyswajaniu przez nie składników pokarmowych.

6.    Ochrona podczas mrozów


Ściółka z kory stanowi doskonałą ochronę także w okresie zimowym, kiedy mamy do czynienia z silnym mrozem. Skutecznie chroni glebę przed głębokim przemarzaniem, co jest poważnym zagrożeniem szczególnie w bezśnieżne zimy. Niektóre gatunki roślin są wyjątkowo wrażliwe na takie warunki pogodowe. Wśród nich możemy wymienić m.in. magnolie, czy pigwy, które zawsze powinny być ściółkowane przed zimą. Rośliny zimozielone także czerpią korzyści ze ściółkowania, gdyż zapobiega ono problemom z pobieraniem wody. 

Powrót do listy wpisów

Ta strona używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie tej strony akceptujesz Politykę Prywatności.