Jaka ziemia do pomidorów?

Kategoria: Porady

Dobra ziemia to podstawa w uprawie pomidorów, które do prawidłowego rozwoju posiadają duże wymagania pokarmowe. Gleba powinna być żyzna i przewiewna, aby rośliny były mniej podatne na choroby, a owoce dojrzewały szybciej. Optymalny odczyn podłoża wynosi pH 5,5-7,5. Pomidory wykazują także tolerancję na lekkie zakwaszenie gleby. 

Przygotowanie gleby pod uprawę pomidorów


Dwa, trzy tygodnie przed sadzeniem pomidorów do gruntu, grządki należy odchwaścić, przekopać i wyrównać. Jeśli wcześniej nie dodano do ziemi obornika, jest to właściwy moment na dodanie kompostu (~5-6 kg na 1 m2). Jeśli nie dysponujemy świeżym obornikiem lub kompostem, warto zastosować obornik granulowany, który świetnie użyźnia glebę i poprawia jej właściwości. Składniki pokarmowe uwalniane są tutaj stopniowo, a my nie podejmujemy ryzyka przenawożenia. 
Ważne będzie także zasilenie nawozem wieloskładnikowym (np. Azofoską) poprzez jego wymieszanie z ok. 20-centymetrową warstwą ziemi. Do uprawy w gruncie wybierajmy stanowiska dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. 


Gotowe podłoże do pomidorów i warzyw TARGET


Do uprawy pomidorów możemy także sięgnąć po gotowe, dedykowane rozwiązanie. Zbilansowana mieszanka torfu wysokiego, torfu niskiego, węgla brunatnego, kompostowanej kory i biohumusu w swoim składzie zawiera ważne składniki mineralne i odżywcze pochodzenia naturalnego. Taka gotowa ziemia doskonale sprawdza się do upraw ekologicznych, zarówno w gruncie jak i pod osłoną szklarni.


Pomidor – roślina ciepłolubna


Ze względu na ciepłolubność oraz wysoką wrażliwość na wahania temperatury, w Polsce pomidory uprawiane są w okresie od maja do października. Gwałtowne różnice w warunkach pogodowych mogą skutkować zahamowaniem wzrostu oraz zrzucaniem kwiatów. 


Wymagania pokarmowe – jak je zaspokoić?


Pomidory dla prawidłowej uprawy wymagają wielu składników pokarmowych, dlatego ważną rolę ogrywają odpowiednio dobrane nawozy. Czas, w którym rośliny potrzebują największego zasilenia to miesiące lipiec i sierpień. Pomidory w pierwszym roku uprawy doskonale rosną po zastosowaniu obornika lub kompostu. 

•    Azot – ważny pierwiastek, który odpowiada wzrost rośliny.
•    Fosfor – odpowiedzialny za wzrost korzeni oraz wykształcenie kwiatów.
•    Potas – odpowiedzialny za gospodarkę wodną.
•    Niedobór wapnia wpływa na pobieranie soli mineralnych oraz owocowanie. Istnieje ryzyko wystąpienia suchej zgnilizny owoców.

Powrót do listy wpisów

Ta strona używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie tej strony akceptujesz Politykę Prywatności.